вівторок, 27 грудня 2016 р.

Урочисте відкриття

      Діти – це квіти нашого життя! І це не просто гарна фраза. Діти – найголовніший скарб нашого суспільства. І від того, як ми їх виховуємо, які зерна добра, справедливості, мужності ми в них закладемо залежить не тільки їхнє майбутнє, а й майбутнє нашої країни: діти будуватимуть міста й заводи, нові магістралі, вирощуватимуть урожай, розвиватимуть культуру. У кожній дитині потрібно бачити людину майбутнього. Саме тому слід поважати маленьку особистість, турбуватися про її здоров'я, освіту, особистим прикладом виховувати в ній чесність та справедливість.
Початковим етапом виховання для дітей є відвідування дитячого садочку, в якому вони навчаються і відкривають для себе дивовижний світ прекрасного. У дитячому навчальному закладі зароджується перша зернинка любові, віри, характеру, уподобання, моральні переконання, з яких починає формуватися людина.
      27 грудня 2016 року у передноворічний тиждень відбулося відкриття навчально-виховного комплексу на базі Монастирецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Хлібом і сіллю зустрічали гостей, які завітали на свято.
      Серед запрошених був і голова Хустської районної державної адміністрації Назарій Павлій. «Я дуже щасливий бути присутнім сьогодні на святі дитинства. Бачити усміхнених малюків, задоволених батьків і зосереджених педагогів – велике задоволення, адже всі ми зробили добру справу для розвитку і виховання гідних членів суспільства. За невеликий проміжок часу у Хустському районі вже відкрилося 2 дитячих садки, зараз - черга третього. Відкриття даного дошкільного закладу - результат обдуманого рішення, яке дало можливість раціонально використати будівлю. Хочу висловити слова вдячності відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, будівельникам, депутату Верховної Ради України Валерію Валерійовичу Лунченку, депутату Закарпатської обласної ради, заступнику голови фракції БПП у Закарпатській обласній раді Мирославу Золтановичу Білецькому за співпрацю та вагомий особистий внесок. На превелий жаль, вони не змогли бути присутні на святі, але разом з нами радіють і передали діткам подарунок - плазмовий телевізор та пилосос. Усім, причетним до відкриття даного садочку, а також новому колективу бажаю успіхів та легкої роботи у Новому році»,- звернувся з привітальними словами голова РДА Назарій Павлій .
     Після завершення офіційної частини голова РДА Назарій Іванович Павлій перерізав символічну червону стрічку. Опісля гостей радували виступи найменших учасників урочистих заходів.












РТК Хуст https://www.facebook.com/rtkkhust/videos/4054155531301


неділя, 4 грудня 2016 р.

     Проблеми біології та школи сьогодні невід’ємні від проблем життя та суспільства. Бо біологія сьогодні – це проблеми екологічної кризи, різкого зросту захворювань, росту генетичного вантажу мутацій, зникнення степів та лісів з їх мешканцями. Вирішити ці проблеми не можна без всебічної біологічної освіти. Ще у 1845 році А. І. Герцен зазначив, що «без природознавства нема порятунку сучасної людини – вона безпомічна». Але процес оволодіння знаннями – це двобічний процес праці вчителя та учня. Саме життя вимагає в наш час зміни стилю цієї праці. Перехід від екстенсивних засобів навчання до інтенсивних засобів навчання, тобто підвищення продуктивності праці в одиницю часу. Для цього вчителю необхідно свідомо і творчо вибрати найбільш раціональні форми та засоби навчання

середа, 23 листопада 2016 р.

                        Біологія цікаві факти 
Біологія — система наук, що вивчає життя в усіх його проявах й на всіх рівнях організації живого, про живу природу, про істот. Термін «біологія» вперше вжив 1797 р. німецький професор анатомії Теодор Руз, пізніше 1800 р. термін застосував професор Дерптського університету Фрідріх Бурдах, а 1802 р. — Жан Батист Ламарк і Лудольф Тревіранус. Загальна кількість біологічних видів, що мешкають на нашій планеті, оцінюється вченими в 8,7 млн., а відкрито і класифіковано з них на даний момент не більше 20% від цього числа. Причому якщо число описаних наземних рослин становить 72% від максимуму, то у наземних тварин цей показник дорівнює 12%, а у грибів — 7%.

 Анатомія: цікаві факти 

— Маса скелета людини становить близько 11 кг. 
— В організмі людини налічується близько 600 різних м’язів.
 — Якби всі м’язи людини напружилися, вони б викликали тиск, рівний приблизно 25 т.
 — Треновані люди здатні вдихнути 5-7 л повітря.
 — Під час куріння сигарети насичення крові киснем знижено до такої величини, яка спостерігається на висоті 1500 м. Над рівнем моря. 
— В історії медицини відомий донор, який за своє життя здавав кров 624 рази.
 — Печінка за 1 годину пропускає через себе більше 100 л крові.
 — Тонкість сприйняття смаку залежить від температури їжі. Найгостріше сприймається смак при 24 градусах С.
 — Довжина кишечника людини перевищує довжину тіла в 3-4 рази. 
— Вода становить 80% маси тіла дитини і 70% маси тіла дорослої людини.
 — Здоровий людський організм виробляє приблизно 0,5 л. сліз на рік.
 — В організмі людини більше 400 лімфатичних вузлів.
 — В організмі людини 4,5-6 л. крові та 1-2 л. лімфи. 

Ботаніка: цікаві факти 

— Відомі всім гриби виростають за 3-6 днів, гинуть через 1-14 днів. Гриби, що входять до складу лишайника живуть до 600 років. 
— Хвоїнки ялинки живе на дереві 7-9 років, після чого падає, і на її місці виростає нова. 
— Рослини- хижаки мешкають на грунтах, бідних мінеральними солями. Усього їх налічується близько 500 видів. Найбільш відомі: росичка, венерина мухоловка, непентес, росоліст, 
— Одна рослина росички за день здатна переварить кілька десятків комах. 
— Найдрібніша квіткова рослина — вольфія бескорневая. Розмір її всього близько 1 мм.
 — Гігантський кактус висотою 15-20 м. Містить до 3 тис.л. води і може обходитися без неї до двох років. 
— Ліси на планеті зникають зі швидкістю 20 га в хв. 
— Помідори потрапили в Росію в 1850р. 
— Сірники традиційно виготовляють з одного виду осики. 

Зоологія: цікаві факти 

— Діаметр найменшою тваринної клітини 4 мкм.
 — Найотруйніша медуза у світі — австралійська морська оса. Після дотику до її щупальцям людина помирає через 1-3 хв., Якщо не настигне медична допомога. 
— П’явка вагою 2 гр може висмоктати 8-15 мл крові.
 — Розмах колишній гігантського японського краба досягає 3 м.
 — Комахи щорічно пожирають 25-30% світового врожаю.
 — Найбільші у світі мурахи живуть в Африці. Довжина тіла робочого мурашки становить 33мм. 
— Найбільшим серед жуків вважається жук-геркулес, що досягає довжини 15 см. 
— На планеті мешкає близько 650 видів жаб.
 — Лелеки під час перельотів періодично можуть засипати на льоту на 10-15 хв.
 — Страус — єдиний птах, що має сечовий міхур. 
— Довжина іклів самця моржа досягає 60-80 см. 
— Добова порція молока блакитного кита — 200-300 л.

середа, 5 жовтня 2016 р.

" Українська осінь -25 років! "

 

                Сценарій до свята Осені         

   « Українська осінь-25 років!»

         
Ведуча 1:

Завітала осінь до нас в Україну,

Одягла в червоне намисто калину

Бо ж вкраїнська осінь - 
Це пишні жоржини, айстри різнобарвні,
Горішки ліщини, буряки цукрові,
Кукурудза стигла, гарбузи медові,
Різні повидла, варення, соління,
Гриби в маринаді...
Тобі, щедра осене, всі у нас раді:                                               
І білочка в лісі, і в садочку квіти,
І горобчик в полі, і дорослі й діти.

неділя, 2 жовтня 2016 р.

Дорогі колеги!Вітаю Вас з професійним святом: Днем працівників освіти. Нехай Вам завжди всміхається доля, дарує Вам міцне здоров'я та довголіття. Бажаю Вам здійснення найзаповітніших мрій, а також щоб у ваших родинах завжди панували тепло, радість та затишок. 


четвер, 1 вересня 2016 р.

Перший дзвоник… Ця шкільна традиція є чудовим святом, яке неможливо порівняти ні з яким іншим. Воно незабутнє, воно чарівне. Сьогодні двері нашої школи вкотре відчиняються для першокласників, таких красивих, схвильованих і радісних. Але несе воно і сум. Сум для 11-класників, бо для них це останній Перший дзвоник.

середа, 31 серпня 2016 р.

Перший урок у 2016-2017 н.р., присвячений  25-річчю незалежності України


Година спілкування для старшокласників
Мета: активізувати в учнів знання про державну символіку як засіб формальної національної ідентифікації, розвивати навички активного слухання, співробітництва, упевненої поведінки та толерантного спілкування в групах, виховувати у старшокласників активну життєву позицію.
                 Хід уроку
Майбутнє України - в руках самих українців.
Чим швидше ми це усвідомимо,тим менше залежатимемо
від закордонних новин. І морально, і матеріально.
Святослав Вакарчук
Вчитель.
-Дорогі учні! Ось іще одні веселі канікули пролетіли на крилах теплого і ласкавого літа. І знову вересень, і шкільний дзвоник кличе вас до праці. Кожен наступний клас – це новий ступінь вашого зростання. А для зростання людині потрібні праця розуму і серця. Тож вітаючи вас, уже як майбутніх випускників, із початком навчального року, я щиро бажаю, щоб ця праця не була для вас примусовою, хай вона приносить вам радість і добрі результати. Ваша головна ціль в житті – стати справжньою людиною, особистістю.
Під тиху музику вчитель розповідає «Легенду про Україну»
          Колись, дуже-дуже давно, роздавав Господь землі державам. Багато зібралося їх біля Божого порогу. І кожна держава сподівалася отримати свою, найкращу часточку  на планеті. А потім усі вони, отримавши що хотіли, розходилися господарювати на своїх, Богом даних, землях. Але до загальної черги не встигла держава Україна. Важко працювала, втомилася і, втомлена, ледве прийшла до Бога. Стала осторонь і не сміє очей підняти. Господь побачив заквітчану красуню, покликав до Себе і запитав:
        – Ти спізнилася, Україно, поглянь – усі розійшлися зі своїми наділами. Де ти була?
        – Працювала, - опустила очі, з яких рясно посипалися сльози-перли, – прости мені, Господи, піду я…
          Поглянув Господь на дівчину-Україну, на її спрацьовані руки, на її втомлене, але таке гарне обличчя і відповів:
        – Знаю тебе, Україно, знаю. Знаю серце твоє вразливе та ніжне, знаю душу твою співучу і просту. Знаю, як ти спиш і прокидаєшся, як плачеш і радієш. Як працюєш важко. Як співаєш щиро. Знаю, як любиш простір і небо, волю і життя. Знаю, бо Сам сотворив тебе такою. Не йди, зачекай…
         А Україна йому відповідає:
        – Якщо немає в Тебе, Господи, землі для мене, піду я. Не забирай ні в кого, щоб мені дати. Мені чужого не потрібно…
          Господь погладив схилену голову заплаканої дівчини-України і відповів:
       – Не журися, Україно. Посміхнися і радій. І співай пісню гарну! Нову пісню. Тому що вподобав я тебе і не дам тобі сумувати! Є у Мене земля! Моя земля. Залишив  її Собі, щоб тішитися, але з радістю віддаю тобі! Пануй, господарюй, працюй і радій! Це земля, де перегукуються степи з небом, а зоряний простір вкриває собою тишу дерев, де гори шепочуться з ріками, а у небі співає жайвір. І сонце там особливе, і люди надзвичайні. Твої люди, Україно! Живи і радій! А Я з цього часу буду з тобою назавжди. Бо ти та земля, той край, що в Моєму серці…
         І Україна живе, і знають її людей у світі білому.
Демонструються фото Джамали, Надії  Савченко, Ірини Галай (підкорила Еверест),Ганни Різатдінової (11 золотих медалей з січня до червня 2016 року), команда кікбоксерів (29 медалей на чемпіонаті світу, з них – 9 золотих), хокеїсти (вибороли право на проведення Чемпіонату світу 2017 року) та багато інших. Закінчити показ фото видатних людей своєї місцевості, фото медалістів, відмінників школи
В Україні прекрасні куточки чарівної природи, дійсно – земля Бога.
Демонструються фото унікальних куточків, створених людиною і природою, або відео красивого кліпу про Україну. Вставити фото красивих куточків природи своєї місцевості
         Та чи стало все це запорукою щасливої та могутньої держави? Чи досі у свої 25 Україна виглядає, як жебрачка перед розвиненими державами світу?

понеділок, 29 серпня 2016 р.

Аналіз ШМО вчителів природничо-математичного циклу


   
       Сьогодні перед школою постає завдання – не просто дати учням певні знання й уміння, а сформувати таку людину, яка здатна творчо мислити, приймати рішення й адаптуватися за будь-яких умов.
Саме тому в 2015-2016 н.р. вчителі природничо-математичного циклу працювали  над втіленням в життя науково-методичної проблеми «Вдосконалення форм і методів організації уроків природничо-математичних наук через урізноманітнення особистісно орієнтованої системи навчання, застосування передових технологій для розвитку творчої особистості кожного учня».
    У своїй педагогічній та навчальній діяльності члени методичного об’єднання вчителів природничо-математичних циклу особливу увагу звертали  на нові підходи до організації навчання та зростання інтелектуального рівня дітей, розвитку логічного мислення. На уроках біології, географії, фізики, хімії, математики,інформатики,музичного мистецтва та  художньої культури використовували  ефективні методи, прийоми та організаційні форми, що орієнтовані на особистість учня, на створення максимально сприятливих умов для розвитку здібностей і реалізації інтересів та прагнень кожного учня.
     Форма планування роботи методичних об*єднань  довільна, але враховані досвід роботи вчителів, їхні здібності, інтереси, стаж роботи, освіта, рік атестації, підсумки успішності учнів з навчальних предметів.   Забезпечення високого методичного й професійного рівня діяльності вчителів  є підвищення кваліфікації та атестація, індивідуальна самоосвітня робота.

пʼятниця, 19 серпня 2016 р.

"Вчитель як фахівець живе доти, поки вчиться".

                                                                                                             К.Ушинський 




 Проблема над якою працюю:


"Нетрадиційні форми роботи на уроках,їх роль у вихованні інтересу до біології".

Моє педагогічне кредо:

"Будьте самі шукачами дослідниками. Не буде вогника у вас-вам ніколи не запалити його в інших".

Якщо твої плани розраховані на рік - сій зерно,

Якщо на десятиріччя - сади дерева,

А якщо на ціле життя - віддай дітям часточку душі своєї - навчай їх.

       Вчитель – це професія неординарна. Особливість цієї професії полягає у тому, що вчитель працює не шаблонно, не за заготовленими наперед алгоритмами. Кожна педагогічна ситуація унікальна, неповторна. Адже добре відомо, що копіювання, навіть найвдалішого уроку проведеного в іншому класі чи уроку колеги, може виявитись вкрай невдалим. Тобто робота вчителя завжди вимагає творчого підходу. Комплекс завдань з якими щодня стикається вчитель містить досить багато різних за характером задач, які стосуються навчання, виховання та розвитку учнів.

     
   Біологія, як предмет природничого циклу, покликана формувати в учнів  цілісне уявлення про сучасну природничо-наукову картину світу; екологічний спосіб мислення;  роль і місце людини в довкіллі, її моральну відповідальність за збереження природи;  здоровий спосіб життя. Все це ті компетенції особистості, яких потребує сучасне суспільство. У зв’язку із реформуванням системи освіти, переосмисленням змісту і завдань навчання перед вчителем постає безліч питань, але головні з них такі:  Як навчити школяра  любити навчатися?  Як стимулювати його до активного пізнання?  Як створити умови для розвитку і реалізації особистості? 

Вплив алкоголю на 3 органи людини [Max Ukas video]

Ендокринна система

Дихання

Сечовидільна система людини

Опорно-рухова система людини

Анатомія. Травна система

Твій організм  Тетяна Мигаль

9 клас -будова мязів ч1

Увага! На Закарпатті з'явилися небезпечні мошки

неділя, 22 травня 2016 р.


     Презентація ШМО

 природничо-математичного циклу

https://drive.google.com/file/d/0B7hu8bvarCxpc2xhV3lIQk1vY2s/view?usp=sharing


     У своїй педагогічній та навчальній діяльності члени методичного об’єднання вчителів природничо-математичного циклу особливу увагу звертають на нові підходи до організації навчання та зростання інтелектуального рівня дітей, розвитку логічного мислення, формування і розвитку учня в тісному і постійному взаємозв'язку з природним і соціальним середовищем.         

середа, 18 травня 2016 р.


У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII- XIX століть.
День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане к сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.
В 2016 році День вишиванки припадає на 19 травня.


Розробка нетрадиційних уроків біології 9 клас.


УРОК – УЗАГАЛЬНЕННЯ


Мета: на підставі набутих знань сформувати поняття про те, що організм – це біологічна система, встановити її основні якості, умови існування; узагальнити матеріал теми;
розвивати вміння аналізувати, робити висновки, логічне мислення; виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя, піклуватися про своє здоров’я.

Основні поняття і терміни: макроелементи, мікроелементи, білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти, метаболізм, катаболізм, анаболізм, біосинтез, мітоз, тканина, орган, фізіологічні системи, функціональні системи.

Обладнання: таблиці «Тваринна клітина»,

« Різноманітність клітин», « Тканини»; роздатковий матеріал: малюнки тканин, кістки.

Структура уроку.
І. Вступ.
Вивчаючи цей розділ, ми дізналися, що організм людини складається з величезної кількості клітин різних за розмірами, формою, масою і функціями. Всі вони мають однакові структурні елементи: мембрану, ендоплазматичну сітку, комплекс Гольджі, рибосоми, мітохондрії, клітинний центр і ядро, які функціонують взаємоузгоджено. У процесі ембріонального розвитку відбувається спеціалізація клітин за функціями і утворення тканин. Тканини, об’єднані у певну структуру, утворюють органи. А поєднані між собою органи, які забезпечують певну функцію організму складають фізіологічні системи. Отже, організм людини – єдине ціле. А сьогодні, підсумовуючи вивчене, узагальнимо.

неділя, 8 травня 2016 р.

Огляд художньої самодіяльності-2016


    
    5 травня на базі Монастирецької ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшов освітянський конкурс-огляд художньої самодіяльності. Колектив нашої школи завжди із задоволенням бере участь у даному конкурсі,щоб поділитися своїм гарним зарядом з іншими. Ідеєю до сценарію "Один день із життя закарпатської родини"став вірш  Мар'яни Бонь-Якубишин  "Закарпатські жони-славні Ярославни" (Збірка поезії  "Але"). 


Інсценізація "Із життя ромалів"(Архів-2009)

субота, 30 квітня 2016 р.

Легенди про Великдень

                                    Український Великдень


Увечері, після роботи, в добрих українських родинах батько, бувало, збирав своїх дітей і розповідав їм стару християнську легенду про те, що на Великдень, під час виносу плащаниці, саме тоді, коли весь народ хресним ходом обходить церкву, ангели виводять Спасителя з гробу, а святі сходять з образів і христосуються.

Колись цю легенду розповідали дуже урочисто, при запалених свічах або при вогнику лампадки.

Була колись поширена в Україні ще така легенда. 

неділя, 24 квітня 2016 р.

      В долі природи – наша доля, і ми повинні зробити все для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо продовжити життя в наступних поколіннях. Що ж можемо ми, зробити для навколишнього середовища? З чого треба почати свої дії? Хто в цьому допоможе нам? Як організувати роботу, щоб зберегти надбання природи у нашому регіоні? 

     Про це можна було дізнатися з виховних заходів, проведених під час Тижня екології, який відбувся в Монастирецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів  з 18 по 22 квітня.  

     В нашій школі він пройшов під гаслом «Збережіть природу, люди!»,  за таким планом:

                                             

18.04.2016 р.Понеділок:
Відкриття Тижня екології.
Тематичні заняття, усні журнали на природоохоронну тематику:″Закарпаттю -  чисте довкілля ″ в рамках місячника «Чисті узбіччя», ″Рятуймо Землю - нашу домівку″, ″Малим річкам-велику воду″,″Збереження та раціональне використання земельних ресурсів"


субота, 23 квітня 2016 р.

З Вербною неділею!

Вербна неділя на порозі. Люблю я це весняне свято. Подобається мені, коли люди йдуть назустріч з вербою (шуткою, котиками, як кажуть в народі) в руках, з посмішкою на обличчі. Подобається, коли священик щедро поливає букет з пухнастою верби і Тебе водою. Від студеної води здригаєшся і мимоволі посміхаєшся.           Природа оживає …


неділя, 27 березня 2016 р.

   

       Сьогодні ми все частіше чуємо слова “екологія”, “забруднення навколишнього середовища”, “забруднене довкілля”… Ми вже стали звикати до цих слів і продовжуємо свою бездіяльність. Нерозумні дії людей на планеті Земля у найближчий час можуть повернутися великими нещастями, бідами усього людства. В долі природи – наша доля, і ми повинні зробити все для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо продовжити життя в наступних поколіннях. Що ж можемо ми, зробити для навколишнього середовища? З чого треба почати свої дії? Хто в цьому допоможе нам? Як організувати роботу, щоб зберегти надбання природи у нашому селі? Задумуючись над екологічними проблемами світу, перш за все потрібно дбати про чистоту тієї території , на якій ти проживаєш. Саме такі думки, які актуальні у наш час, і спонукали розробити акцію “Чисте довкілля навколо нас”, яка відбулася 18 березня в с.Монастирець.




Виступ агітбригади "ЕКОЛОГ" (архів)