Відкритий урок з біології
Розгорнутий план-конспект
уроку
на тему
Тема. Клас Павукоподібні.
Загальна характеристика класу.
Мета уроку: дати загальну характеристику класу
Павукоподібні, показати особливості його будови, пов’язані із життям на
суходолі; розвивати логічне мислення, творчу активність учнів; формувати вміння
і навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, схемами; виховувати
бережливе ставлення до природи.
Очікувані результати: учні називають загальні ознаки
представників класу Павукоподібні; учні пояснюють особливості пристосованості
зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності павукоподібних до
середовища існування.
Обладнання: мультимедійна презентація, Презентація до теми павукоподібні
відео-матеріалВідеоматеріал до уроку "Чому павук не потрапляє в павутину"
таблиця «Ракоподібні»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.
Організаційний етап Привітання учнів, перевірка їх готовності
до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й
актуалізація опорних знань учнів
2.1. «Термінологічна
розминка». Гетеротрофи; гермафродити ; роздільностатеві організми; двостороння
симетрія, розвиток; розмноження; статевий диморфізм.
2.2. « Комп’ютерне
тестування».
2.3.
Індивідуальне опитування по темі
«Ракоподібні» -Охарактеризувати зовнішню будову ракоподібних,на прикладі річкового
рака. -Особливості внутрішньої будови рака.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя . А зараз послухайте загадку,яка вкаже нам на назву тварини
,з якою ми будемо сьогодні знайомитися.
1) Не руками снувалося,
1) Не руками снувалося,
Не руками і ткалося,
Десь далеко вродилося,
У куточку вмостилося.
Сидить злодій тихо-тихо,
Комусь буде лихо-лихо. (Павук.)
А «візиткою» цієї тварини є…
2. Якої пряжі нема в продажі? (Павутини.)
3. Висить сито, руками не вито.(Павутин
Павуків можна побачити
скрізь: у лісі, на городі, у саду, у будинках, на березі річки… Усі вони —
прекрасні ткачі. За давньогрецькою легендою, уміння ткати павуки успадкували
від лідійської дівчини Арахни. Рукодільниця наважилася викликати саму Афіну на
змагання у ткацтві, за що й була жорстоко покарана: ображена богиня перетворила
її на павука. У Греції павук так і називається — арахна, а наукова назва класу
павукоподібних — Арахніди.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та
завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати тип Членистоногі,і здійснимо подорож до країни Павукоподібні.Метою на уроці …
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати тип Членистоногі,і здійснимо подорож до країни Павукоподібні.Метою на уроці …
ІY. Засвоєння нового матеріалу
План
1.Поширення павукоподібних.
2. Особливості
зовнішньої будови павукоподібних на прикладі павука-хрестовика
3. «Візитка» павука-хрестовика.
4.Особливості внутрішньої будови.
5.Місце павуків у фольклорі.
Розповідь учителя з елементами бісіди.
1.Поширення павукоподібних.
Павукоподібні - одні з
найдавніших наземних тварин, що відомі з силурійського періоду.Їх вік становить
понад чотириста мільйонів років,тоді зявилися перші безхребетні. На
сьогоднішній день вони поширені повсюди.
Нине деякі загони поширені виключно в тропічних і субтропічних
поясах. Скорпіони мешкають також у помірному поясі, а павуки, косарики і кліщі
в значній кількості зустрічаються і в полярних країнах.
2. Особливості
зовнішньої будови павукоподібних на прикладі павука-хрестовика
Клас
Павукоподібні — це численна (близько 60 тис. видів) група наземних
членистоногих. До павукоподібних належать більше 10 рядів. Найбільш
відомі представники: павуки, скорпіони, кліщі́. Мені
здається кожен з вас у природі зустрічав маленького павучка з хрестом на
спинному боці. Це павук-хрестовик..Характерні особливості цієї групи
тварин ми будемо розглядати на прикладі павука-хрестовика, який належить до
ряду Павуки.
Тіло павука-хрестовика
різко поділене на головогруди й черевце. Головогруди з розташованими на них
хеліцерами, ногощупальцями (педипальпами) та ходильними ніжками (чотири пари)
як правило менші за черевце, спереду звужені й притуплені, черевце яйцеподібне.
Головогруди покриті щільним твердим щитом, у передній частині якого розташовані
очі — чотири пари.
Запитання до учнів:
— Пригадайте, яка будова органів зору характерна для
ракоподібних.
— Як ви гадаєте, очі у павукоподібних прості чи складні
(Обговорення відповідей учнів.)
Учні приходять до висновку, що очі в павуків прості і зір у
них слабкий: тільки незначна їх кількість може розрізняти предмети на відстані
20–30 см.
Розповідь учителя
Хеліцери
короткі, на їхніх кінцях відкриваються протоки отруйної залози. Хеліцерами
павук захоплює й убиває здобич, захищається від ворогів, розрізає нитки
павутини. Ногощупальці схожі на кінцівки, але коротші та мають один кігтик і
волоски, що служать для проціджування рідкої їжі. У статевозрілих самців
ногощупальці видозмінені у зв’язку зі статевою функцією, їхні кінцеві членики
перетворені в копулятивні органи, зазвичай дуже складно влаштовані.
Кінцівки покриті
волосками, які місцями прилягають, місцями стирчать. Вони різні за формою та розмірами
і виконують функції органів чуттів: дотикових і нюхових. Кінцівками
павук-хрестовик натягує й розриває павутинні нитки, відміряє відстань між
радіусами та витками спіралі павутини.
Черевце
павука-хрестовика нечленисте, його сегменти злиті. Покрив черевця еластичний,
густо вкритий волосками. На черевці відкривається статевий отвір, розташовані
органи дихання — легені й трахеї — та павутинні бородавки.
3.Ловильна сітка павука-хрестовика Найбільш значущою ознакою павуків, яка
відрізняє їх від інших є павутина, яка мала вирішальне значення в еволюції
цього ряду. У всіх життєвих проявах, що підтримують існування виду, - добування
їжі, розмноженні, розселенні й переживання несприятливих умов павуки
користуються павутиною. З неї робиться притулок, пастка, з її допомогою
відбувається складна процедура спарювання, з неї плететься яйцевий кокон та
зимувальний мішок.
Павутина використовується протягом усього життя, аж до розмноження й турботи про потомство. У кожного павука своя “технологія виробництва” павутини.
Павутина використовується протягом усього життя, аж до розмноження й турботи про потомство. У кожного павука своя “технологія виробництва” павутини.
Як будується ця сітка? Давайте переглянемо дуже
цікавий відео-матеріал, з якого ми дізнаємося чому павуки не
потрапляють у свої сіті, та як павук обвиває павутиною свою здобич.
Завдання для учнів:
— Сформулюйте висновок про значення павутини.
4. Особливості
внутрішньої будови павукоподібних Робота
в групах (самостійна робота з підручником)
Завдання для груп:
I група — Які особливості будови та нервової системи та
органів чуття павука-хрестовика?
II група — Які особливості будови дихальної ,кровоносної та
видільної систем павука-хрестовика?
III група — Які особливості будови травної системи
павука-хрестовика та особливості
розмноження?
(Виступи представників груп, відповіді на запитання
однокласників.)
Заповнення таблиці «Внутрішня будова павукоподібних»
Системи органів
|
Органи, що їх утворюють
|
Значення
|
5.Місце павуків у
фольклорі
Павук
став праобразом світлої міфологічної істоти – ткача і засновника світу. Павук –
символ сонця.
Фольклорний матеріал, в якому зустрічається згадка про павука.
Про павука збереглося дуже мало згадок в українському фольклорі. Відлуння колись цілісного уявлення знаходимо в мові, повір’ях, у деяких обрядах, орнаменті вишивки.
Фольклорний матеріал, в якому зустрічається згадка про павука.
Про павука збереглося дуже мало згадок в українському фольклорі. Відлуння колись цілісного уявлення знаходимо в мові, повір’ях, у деяких обрядах, орнаменті вишивки.
Повідомлення учнів
5. Узагальнення і закріплення знань
5.1. Вставити пропущені в тексті слова.
Дати характеристику класу Павукоподібні.
Павукоподібні — багатоклітинні тварини, у яких симетрія тіла
___________ (двобічна). Середовище життя __________ (наземно-повітряне). Покрив
__________ (хітиновий). Тіло сегментоване, поділяється на відділи —
_____________ (головогруди і черевце). Кінцівки мають ________ (членисту)
будову. Павукоподібні мають _____ (чотири) пари ходильних ніг. Порожнина тіла
______________ (змішана). _______ (хеліцери) слугують для прокушування
зовнішніх покривів здобичі і введення в неї отрути. Травлення в павука
починається поза його _________ (організмом) і називається ______________
(зовнішнім). Органи дихання — _____________ (легеневі мішки і трахеї). Органи
виділення — ___________ (мальпігієві судини).
5.2.Знайти зайвий термін,пояснити, чому він зайвий.
5.3. Розв'язати
кросворд .
5.4.Бесіда.
1. Чому клас Павукоподібні належить до типу Членистоногі?
2. Які особливості процесу травлення павуків?
3. Назвіть відмінності між дихальною системою павуків і
раків.
6. Підбиття підсумків уроку
Висновок
Важко повірити, але саме павука-хрестовика (Araneus diadematus) у нас плутають з підступним каракуртом частіше за інших. Павук-хрестовик - справжній друг людини: «Коли полювання особливо вдале, деякі павуки з роду аранеус (і серед них наш звичайний хрестовик) ловлять в своїх тенетах по п’ятсот комах за добу. Мухи в цьому улові переважають. На тілі однієї мухи налічується 26 мільйонів мікробів, від яких люди хворіють на туберкульоз, сибірську виразку, холеру, дизентерію, «різних глистів» . По хворобливості укус хрестовика нагадує укол шпильки і ніяких наслідків не викликає.
Важко повірити, але саме павука-хрестовика (Araneus diadematus) у нас плутають з підступним каракуртом частіше за інших. Павук-хрестовик - справжній друг людини: «Коли полювання особливо вдале, деякі павуки з роду аранеус (і серед них наш звичайний хрестовик) ловлять в своїх тенетах по п’ятсот комах за добу. Мухи в цьому улові переважають. На тілі однієї мухи налічується 26 мільйонів мікробів, від яких люди хворіють на туберкульоз, сибірську виразку, холеру, дизентерію, «різних глистів» . По хворобливості укус хрестовика нагадує укол шпильки і ніяких наслідків не викликає.
7. Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу. Підручник параграф 22
7.2. Індивідуальні та творчі завдання.
1.
Підібрати народні прикмети, пов’язані з павуками.
2. Робота в группах
Опрацювати
матеріал з теми (поширення, особливості будови та життєдіяльності, значення в
природі та в житті людини):
I група — павуки;
II група — кліщі;
III група — скорпіони;
Кросворд
«Павукоподібні»
По
горизонталі:
1.Найбільший з
павуків,що трапляються на території України.
2.Закручені нитки
ловильної сітки,які утворюються з клейкої павутини і розміщуються по колу.
3.Павук,отрута
якого 15 раз сильніша за отруту гримучої змії.
4.Як називається
явище,за якого самці та самки одного виду відрізняються одне від одного
розмірами,забарвленням,особливостями будови тощо?
По вертикалі:
5.Бородавки,які є
на черевці павука.
6.Кількість пар
ходильних ніг павука.
7.Павукоподібні-переносники
інфекційних хвороб.
8.Травна
залоза,протоки якої відкриваються у кишечник павука.
Немає коментарів:
Дописати коментар